Pochód gwarkowski w Tarnowskich Górach jest wspaniałą i barwną tradycją tego miasta. Pierwszy odbył się w 1957 roku. Jest wpisany na "Niematerialną Listę Światowego Dziedzictwa". Co roku kilkaset osób staje się postaciami historycznymi, związanymi z historią Tarnowskich Gór. Znajdziemy tu króla Jana III Sobieskiego z Marysieńką, Jerzego Hohenzollerna, Jana Opolczyka II, króla Augusta III Mocnego z hrabiną Cosel. Jest też śląska arystokracja w postaci Guidona Henckla von Donnersmarcka, Blanki de Paivy i Katariny. Są też tarnogórzanie, niosący obraz Matki Boskiej Piekarskiej. W pochodzie idą gwarkowie, Sedlaczek, kolejarze.
To właśnie w grupie tych ostatnich, kolejarzy szła nauczycielka historii w naszej szkole pani Justyna Fifer. Syn Dominik reprezentował kolejarza w stroju galowym a Pani Justyna reprezentowała mieszczańską społeczność końca XIX wieku.
Uczestnictwo w takich pochodzie lub podziwianie go jest więc doskonałą okazją do poznania historii Tarnowskich Gór. Zobaczymy postacie historyczne, które to miasto odwiedziły, lub nim zarządzały. W tym roku było ponad 100 postaci historycznych. Podziwiało je kilka tysięcy osób. Kto zatem jest pasjonatem historii lub Tarnowskich Gór, może już za rok w takim pochodzie wziąć udział.
Zdjęcia - https://msp1piekary.edupage.org/album/#photos:album:2087
Pytanie na śniadanie - https://pytanienasniadanie.tvp.pl/82194928/tarnowskie-gory-pochod-gwarkowski