Informujemy, że nasza szkoła w ramach realizacji Szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego w bieżącym roku szkolnym będzie wdrażać we wszystkich klasach program profilaktyczny Godzina dla Młodych Głów.
Program profilaktyczny Godzina dla Młodych Głów jest częścią projektu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską. Sam projekt jest reakcją na dynamiczny wzrost zachowań samobójczych w Polsce (według danych Policji w 2022 r. odnotowano ponad 2031 prób samobójczych młodych ludzi, o 140 proc. więcej niż w 2020 r.). Projekt MŁODE GŁOWY zapoczątkowało badanie MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym, w którym udział wzięło 184 tys. uczniów i uczennic w wieku 10-19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.
Obraz dzieci i młodzieży, jaki wyłania się z pozyskanych wyników badania, to obraz często przepełniony samotnością, niską samooceną i niskim poczuciem sprawczości. Autorzy badania roboczo nazwali ten stan triadą kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży, która przyczynia się m.in. do dramatycznego wzrostu myśli samobójczych wśród młodych ludzi, zachowań samobójczych i podejmowanych zamachów samobójczych. W dużym uproszczeniu: dzieci w kryzysie psychicznym to dzieci przekonane o tym, że nic nie znaczą, niczego nie potrafią i dla nikogo nie są ważne.
Program profilaktyczny Godzina dla MŁODYCH GŁÓW jest propozycją odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wśród uczniów i uczennic, rodziców i nauczycieli na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym. Zbudowany został przez specjalistów - psycholożki Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską z emocjonalia.pl; Weronikę Snoch i Angelikę Frierdrich z Nastoletniego Azylu; Justynę Żukowską-Gołębiewską, psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów; oraz Sławomira Prusakowskiego, psychologa, wykładowcę z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Celem autorów było stworzenie takiego programu, który będzie intuicyjny i prosty w adaptacji na każdym etapie edukacji. Wartością tego programu profilaktycznego jest to, że autorzy scenariuszy monitorowali jego przebieg i potrzeby nauczycieli na bieżąco w pierwszym pilotażowym roku realizacji. W drugim roku 2024/2025 nad realizacją programu nadal czuwa koordynatorka główna Justyna Żukowska- Gołębiewska.
Autorzy programu podjęli starania, aby uzyskał on rekomendację Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Program ma już rekomendację Rzecznika Praw Dziecka - Moniki Horna-Cieślak. Oto obszerny fragment tej rekomendacji:
Projekt ,,Godzina dla Młodych Głów jest naszym zdaniem odpowiedzią na rosnące potrzeby uczniów, uczennic, rodziców i nauczycieli, w zakresie zdrowia psychicznego. Program został stworzony przez wykwalifikowane specjalistki i praktyków i oferuje kompleksowe wsparcie, uwzględniając najnowsze badania i rekomendacje. Zajęcia
skierowane są zarówno do dzieci i nastolatków, jak i do dorosłych, co czyni go wszechstronnym i obejmującym wszystkie grupy zaangażowane w proces wychowania. Szczególnie istotne jest, że program odpowiada na realne problemy młodych ludzi, takie jak samotność, niska samoocena, niskie poczucie sprawczości oraz brak zaufania
społecznego. Podejmowane w programie działania mają na celu wsparcie dzieci i młodzieży w rozpoznawaniu, nazywaniu oraz komunikowaniu swoich emocji i potrzeb, co jest kluczowe w profilaktyce zdrowia psychicznego.
Ponadto, program kładzie duży nacisk na higienę cyfrową i bezpieczeństwo w sieci, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach. Zajęcia są metodycznie poprawne, a materiały dydaktyczne estetyczne i dostosowane do możliwości poznawczych uczniów. Dodatkowo program zawiera szczegółowe scenariusze zajęć i wytyczne dla nauczycieli, co zapewnia profesjonalizm i skuteczność realizacji. Podsumowując, program ,,Godzina dla Młodych Głów jest bardzo wartościową inicjatywą, która znacząco wpływa na poprawę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Biuro RPD w pełni popiera jego realizację i rekomenduje jego wdrożenie w jak
najszerszym zakresie.
Zajęcia z dziećmi będą prowadzić wychowawcy klas - po jednej lekcji w miesiącu.
Tematy lekcji w I półroczu:
1. Poczuj emocje (rozpoznawanie i nazywanie emocji podstawowych u siebie i u innych w ciele, myślach i zachowaniu).
2. Nazwij potrzeby (rozpoznawanie i nazywanie potrzeb, odróżnianie ich od strategii zaspokajania potrzeb oraz zachcianek, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacji konfliktu potrzeb).
3. Moje granice (rozpoznawanie i nazywanie granic osobistych, zdobywanie umiejętności komunikowania granic otoczeniu).
4. Potrzebuję pomocy! Jak to zakomunikować? (rozwijanie umiejętności otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym, komunikowania potrzeby wsparcia, przekazanie konkretnych informacji, gdzie i do kogo sięgać po pomoc).
Tematy zajęć w II półroczu:
1. Ja i moje relacje w środowisku online i offline (ćwiczenia nawiązujące do higieny cyfrowej, profilaktyka e-uzależnień).
2. Ja i moje bezpieczeństwo offline i online (ćwiczenia, które są kontynuacją zajęć z pierwszego półrocza i wzmacniają bezpieczeństwo w świecie realnym oraz w świecie online; rozwijają kompetencje rozpoznawania, wyznaczania i komunikowania granic; rozróżniania sytuacji, w których ktoś wyraża własne zdanie, od hejtu; rozpoznawania i reagowania na przemoc, m.in. na cyberprzemoc - kontynuacja zajęć z pierwszego półrocza).
3. Ja i krytyczne myślenie (ćwiczenia wzmacniające naukę weryfikowania treści, zwiększające również wgląd we własne zachowania online).
4. Aktywność fizyczna - dlaczego mózg potrzebuje ciała (ćwiczenia wzmacniające ogólnorozwojowo, wspierające aktywność fizyczną, wskazujące alternatywne zachowania do zachowań online).
Po realizacji pilotażowej wersji programu w szkołach w całej Polsce w roku szkolnym 2023/2024, przeprowadzono ewaluację, w wyniku której wskazano główne efekty realizacji programu:
74,5% uczniów i uczennic wie, jak pomóc innej osobie, gdy czuje smutek lub strach, z którymi sobie nie radzi.
65% uczniów i uczennic zdarzyło się zauważyć, że ktoś może mieć problem ze swoimi emocjami i porozmawiać z nim o tym.
51,5% uczniów i uczennic poszło do psychologa, aby porozmawiać o tym, co czują.
60,8% uczniów i uczennic lepiej umie mówić dorosłym o tym, co czuje i co przeżywa.
83,3% nauczycieli/-lek udało się wesprzeć niektórych uczniów i uczennice w ich problemach.
51% rodziców zauważyło, że ich dziecko zainicjowało w domu rozmowę na temat tego, co czuje i przeżywa.
W ramach programu rodzice będą zachęcani do obejrzenia online materiałów psychoedukacyjnych skierowanych do dorosłych. Informacje o tych materiałach będą przekazywane rodzicom przez cały rok za pośrednictwem Librusa.
Więcej informacji pod adresem https://liblink.pl/RvvlaO6wmf