20 listopada po raz kolejny świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie założyli niebieskie ubrania, bo kolor niebieski jest symbolem praw dziecka na całym świecie. We wszystkich klasach odbyły się zajęcia edukacyjne o prawach dziecka zapisanych w Konwencji o prawach dziecka. Uczniowie grali w grę „memory”, wykonywali prace plastyczne, oglądali filmy edukacyjne i prezentacje oraz słuchali opowiadania pt.”Mam prawo i nie zawaham się go użyć” w formie teatrzyku kamshibai. W salach lekcyjnych wykonano okolicznościowe gazetki. Wszystkie działania służyły popularyzowaniu wiedzy o prawach dziecka.
„Prawa dziecka dotyczą relacji państwo-dziecko. Oznacza to, że państwo musi zapewnić dziecku możliwość korzystania z przysługujących mu praw, a wszystkie instytucje państwowe i ich przedstawiciele: np. policjanci, sędziowie, lekarze, nauczyciele, urzędnicy etc. muszą przestrzegać praw dziecka, bo tak stanowi prawo.
(...) Prawa dziecka określone w Konwencji o prawach dziecka nie kolidują z prawem rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich wartościami i światopoglądem, chyba, że dochodzi do sytuacji niebezpiecznych, groźnych dla dziecka lub niezgodnych z prawem: zaniedbania, krzywdzenia, zmuszania do pracy zarobkowej, unikania obowiązku szkolnego itp....
To najczęściej rodzice lub opiekunowie reprezentują dziecko przed organami państwa i jako pierwsi zgłaszają łamanie jego praw.
(...) Dziecko znające swoje prawa jest w stanie świadomie z nich korzystać. Zaczyna rozumieć, że jest traktowane podmiotowo, a nie przedmiotowo, że ma prawa, które muszą być respektowane. To niezwykle ważne bo w ten sposób budujemy społeczeństwo obywatelskie. Jednocześnie dziecko świadome swoich praw jest w stanie łatwiej obronić się przed przemocą, krzywdzeniem, dyskryminacją, bo wie, że ma do tego prawo i że są instytucje, które powinny mu pomóc.
(…) Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka, jest Konwencja o prawach dziecka. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.”
Razem dla praw dziecka. Polski Komitet Narodowy UNICEF. Warszawa 2009
Do 1 grudnia trwają konkursy dla uczniów klas 0-8: plastyczny pt. Dziecko ma prawo do rozwijania zainteresowań i zdolności oraz literacki pt. Moja pasja (wiersz, rymowanka o zainteresowaniach, pasjach). Prace zbiera pedagog szkolny.
Zdjęcia - https://msp1piekary.edupage.org/album/#photos:album:1869