Historia
HISTORIA SZKOŁY
Pierwsze zapisy o szkole w Szarleju, w kronice szkolnej, obejmują rok 1864, dotyczą głównie ilości uczniów, oddziałów i nauczycieli. Trudno natomiast powiedzieć gdzie znajdował się pierwszy budynek szkolny. Do 1939 roku Szkoła Nr 1 mieściła się w budynku obecnego Urzędu Miejskiego przy ulicy Bytomskiej. Uczęszczała do niej w różnych latach różna ilość uczniów. Przy szkole istniała dokształcająca szkoła zawodowa z 4 oddziałami, szkoła dokształcająca wiejska z 6 oddziałami, szkoła specjalna z 4 oddziałami oraz ochronka dla 200 dzieci.
W czasie okupacji Niemcy zamienili budynek szkoły na magistrat, uczniów przeniesiono do szkoły nr 2 i 3, które mieściły się w budynku przy ulicy Szpitalnej. Na tablicy wmurowanej w ścianę widnieje napis 1913-1914 i tę datę przyjmuje się za powstanie budynku. Do 1932 roku oprócz szkoły podstawowej mieściło się tutaj, w prawej części, gimnazjum. W latach okupacji prowadzona była tutaj niemiecka szkoła. Z dniem 15.04.1945 r. została reaktywowana polska szkoła - Powszechna Szkoła nr 1 z siedzibą przy ulicy Szpitalnej.
Do 1970 r. w obecnym budynku mieściły się dwie szkoły: szkoła nr 1 i 3, obejmujące dzieci z rejonu ulic Wyszyńskiego i Bytomskiej, z ich ulicami przyległymi. Po wybudowaniu nowego budynku - szkoły nr 2 przy ulicy Bytomskiej, likwidacji uległa Szkoła nr 3. Całość budynku przejęła Szkoła nr 1.
Od roku 1922 do 1939 Szkoła nr 1 nosiła imię Królowej Jadwigi i należała do okręgu świętochłowickiego. W roku 1963 nadano szkole imię porucznika Mieczysława Kalinowskiego, które na wniosek Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców zostało anulowane w roku 1980.
Pierwszym kierownikiem szkoły po wojnie został Kazimierz Wiśniewski, przedwojenny nauczyciel tutejszej szkoły, który zorganizował 6 klas dla 293 uczniów. Obecna szkoła.
.